top of page

"Kiedy na początku wspinaczki człowiek stoi przed szczytem i patrzy na potężną górę, czuje się przytłoczony. Kiedy patrzy na tę samą górę już po zejściu- jest dumny i ma wrażenie, że może osiągnąć wszystko..." 

Martyna Wojciechowska, Przesunąć horyzont

Eyjafjallajökull / Zdobądź Szczyt

O WYJEŹDZIE:

   Eyjafjallajökull jest szóstym pod względem wielkości lodowcem Islandii (jego powierzchnia to niemal 100 km2 ) leżącym w masywie Eyjafjöll w południowej Islandii, znajdujący się na zachód od wulkanu Katla. Nazwa składa się z trzech słów, które w języku islandzkim oznaczają lodowiec masywu Eyja (nazwa masywu pochodzi z kolei od słowa wyspa). Pod lodowcem znajduję się czynny wulkan o takiej samej nazwie, którego średnica krateru wynosi 3,5-4 km. Pierścień wulkanu otwarty od północy ma trzy główne wierzchołki: Guðnasteinn (1500m), Hámundur (1651m), oraz Goðasteinn (1497m).

Tysiące lat temu południowa strona Lodowca Eyjafjallajökull tworzyła linię brzegową Atlantyku. Od tamtego czasu morze cofnęło się jakieś 5 kilometrów, a dawna granica oceanu tworzy obecnie strome zbocza z licznymi wodospadami.

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

   Dzień zaczniemy wcześnie rano. Na początek musimy pokonać samochodem ponad 150 kilometrów, w czasie tej podróży kierowca poinstruuje uczestników o warunkach bezpieczeństwa i zasadach poruszania się na lodowcu. Na miejscu wyposażeni w odpowiedni sprzęt (raki, czekan, uprząż) wyruszymy w kierunku lodowca. Początkowo szlak biegnie przez wrzosowiska by potem stopniowo poprzez śniegowe płaty przejść w iście lodowcową trasę.

W zależności od pogody i kondycji uczestników wyprawy, po zejściu z lodowca, istnieje możliwość kąpieli w jednym z pierwszych basenów na Islandii zasilanego geotermalną wodą z pobliskiego źródełka. Trasa to około 14 kilometrów w dwie strony, a czas wędrówki zależny od kondycji uczestników waha się pomiędzy 7-10 godzinami. Droga na szczyt oferuje zapierające dech w piersiach widoki, a niesamowita atmosfera i duch przygody gwarantuje niezapomniane wrażenia z podróży. W drodze powrotnej zatrzymamy się jeszcze przy wodospadzie Seljalandsfoss, gdzie woda spływa z sześćdziesięciometrowych klifów, a gdy świeci słońce, pojawiają się tęcze dając mu magiczny wygląd.

 

Podczas wyprawy istnieje możliwość nocowania na lodowcu po wcześniejszej konsultacji z przewodnikiem!!!

TERMIN: od kwietnia do października
ILOŚĆ OSÓB: min 2, max 6
CENA: od 22.000isk
CENA ZAWIERA:

transport autem 4x4 na trasie Reykjavik-Seljavellir-Reykjavik, opiekę polskiego przewodnika, ubezpieczenie, sprzęt górski (raki, czekan, uprząż), prowadzenie na szczyt lodowca, darmowy internet na pokładzie samochodu

CENA NIE ZAWIERA:

posiłku regeneracyjnego, odpowiedniego obuwia, odpowiedniej (ciepłej i wodoodpornej) odzieży.

CO ZABRAĆ:

ciepłą odzież, rękawice, czepkę, odpowiednie obuwie trekingowe, plecak, posiłek regeneracyjny

REGULAMIN I WARUNKI WYJAZDU:

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy wycieczki z powodu pogody lub innych czynników od nas niezależnych!!

 

Uwaga: Wszystkie wycieczki piesze są podejmowane na odpowiedzialność uczestników. Islandia4u nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypadki, które są spowodowane przez swoich klientów. Każdy uczestnik wyprawy przed rozpoczęciem podróży jest zobowiązany do podpisani klauzuli stwierdzającej, że zdaje sobie sprawę z podejmowanego ryzyka podczas wyjazdu!

bottom of page