top of page

"Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.  "

Walter Bonatti

Hvannadalshnúkur - Zdobądź szczyt

O WYJEŹDZIE:

   Hvannadalshnúkur – szczyt górski pochodzenia wulkanicznego położony w południowo-wschodniej Islandii, najwyższy szczyt kraju – według pomiarów z sierpnia 2005 roku wznosi się na 2109,6 m n.p.m. Pod względem budowy geologicznej jest to typowy nek ryolitowy, pozostałość silnie zerodowanego wulkanu Öræfajökull. Wraz z sąsiednimi szczytami wznosi się jako nunatak nad powierzchnię lodowca Vatnajökull.

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

   Lodowiec Vatnajökull ma niemal 8100 kilometrów kwadratowych, jest większy od wszystkich lodowców w Europie kontynentalnej razem wziętych. Lodowiec ten zajmuje 1/12 część kraju i zawiera około 3300 kilometrów sześciennych lodu. Średnia grubość lodowca to około 500 metrów, ale największa to ponad 1000 metrów. Ciekawostką jest to, że naukowcy uważają, iż lodowiec nie powstał w ciągu ostatniego wielkiego zlodowacenia, jak pozostałe lodowce Europejskie, ale podczas okresu małej epoki lodowcowej około 2500 lat temu.

Hvannadalshnúkur znajduje się na terenie Parku Narodowego Vatnajökull, utworzonego w 2008 roku na terenach wcześniejszych parków Skaftafell i Jökulsárgljúfur i zajmuje on powierzchnię 13.920 km2, co stanowi 14% powierzchni kraju i czyni go największym parkiem narodowym w Europie.

Wspiąć się na najwyższy punkt w Islandii nie jest trudne technicznie, ale jak można sobie wyobrazić, istnieje duża liczba szczelin do pokonania, które stwarzają realne zagrożenie. Istnieją dwie główne drogi i obje mają około 2000 metrów przewyższenia, na co wystarcza jeden dzień by sięgnąć szczytu. Obie zaczynają się na zachodnim zboczu góry. Trasa Hryggjaleið z lodowca Virkisjökull jest używana tylko do około połowy lipca, a następnie jest zamknięta z powodu szczelin i trudności technicznych. My skupimy się na drugiej drodze Sandfellsleið, która zaczyna się nieco dalej na południe i jest otwarta przez większość roku.

Czas jaki jest potrzebny na pokonanie odcinka 23 kilometrów to około 12-15 godzin (9 godzin w górę, 4 w dół). Nawet jeśli nie jest to szczególnie trudne technicznie, proszę nie lekceważyć wspinaczki na Hvannadalshnúkur. Pogoda na lodowcu może być szczególnie zła i stanowić zupełne przeciwieństwo tego, co dzieje się poniżej w parku, a sam dystans stanowi fizyczne wyzwanie.

 

W godzinach wieczornych, dzień przed planowanym wyjściem przewodnik spotyka się z grupą w celu omówienia warunków bezpieczeństwa oraz kontroli i dopasowania sprzętu niezbędnego do przejścia po lodowcu (raki, uprzęże, czekan).

Wyjście odbywa się we wczesnych godzinach porannych (3-5 rano) i jest ustalane podczas wieczornego spotkania z przewodnikiem.

 

Należy pamiętać, że trzeba będzie się zatrzymać na noc przed wyruszeniem na szczyt w rejonie Skaftafell.

 

Podczas wyprawy istnieje możliwość nocowania na lodowcu po wcześniejszej konsultacji z przewodnikiem!!!

TERMIN: od marca do czerwca
ILOŚĆ OSÓB: min 3, max 6
CENA: od 26.000isk
CENA ZAWIERA:

opiekę polskiego przewodnika, prowadzenie na szczyt, transport autem na trasie kemping Skaftafell – Sandfell – kemping Skaftafell, sprzęt do przejścia po lodowcu (raki, czekan, uprząż)

CENA NIE ZAWIERA:

Dojazdu w rejon Parku Skaftafell (opcjonalnie przy wcześniejszym ustaleniu szczegółów), noclegu przed wejściem na szczyt (możliwa pomoc przy organizacji noclegu), posiłku regeneracyjnego.

CO ZABRAĆ:

ciepłą odzież (minimum 2 warstwy), rękawice, czepkę, odpowiednie obuwie trekingowe, plecak, posiłek regeneracyjny, silne okulary przeciwsłoneczne (ewentualnie gogle narciarskie), minimum 2-3 litry wody,

REGULAMIN I WARUNKI WYJAZDU:

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy wycieczki z powodu pogody lub innych czynników od nas niezależnych!!

 

Uwaga: Wszystkie wycieczki piesze są podejmowane na odpowiedzialność uczestników. Islandia4u nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypadki, które są spowodowane przez swoich klientów. Każdy uczestnik wyprawy przed rozpoczęciem podróży jest zobowiązany do podpisani klauzuli stwierdzającej, że zdaje sobie sprawę z podejmowanego ryzyka podczas wyjazdu!

bottom of page