top of page
Nawet najdalszą podróż zaczyna się od pierwszego kroku – Lao-tzu.

Lodowcowa Jaskinia

O WYJEŹDZIE:

   Istnieje wiele rodzajów jaskiń. Dwa z nich to jaskinie lodowcowe i lodowe. Obie te jaskinie można znaleźć na obu półkulach. Bardzo często ludzie mylą te dwa rodzaje jaskiń, my postanowiliśmy przybliżyć wam jaskinie lodowcowe, które powstają w całości z lodu i jak sama nazwa mówi, znajdują się w środku lodowca.

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

   Skąd się biorą i jakie są jaskinie lodowcowe?

Roztopiona woda z powierzchni lodowca i wpadająca przez szczeliny do jego podstawy tworzy rzeki i strumienie płynące pod lodem. Następnie znajdując ujście najczęściej u czoła lodowca woda wypływa spod lodu pozostawiając po sobie wydrążone lodowe wąwozy nazywane jaskiniami lodowcowymi przypominające kryształowe pałace. Lodowcowe jaskinie mają reputacje jaskiń dynamicznych i bardzo niestabilnych przez co i niebezpiecznych, zmieniających się w każdym sezonie za sprawą poruszającego się lodowca. Jednakże ich piękno, niepowtarzalność i unikalny charakter powoduje to, że każdego roku spora grupa turystów próbuje zobaczyć ten cud natury. Dla niektórych oglądanie jaskiń lodowych pod lodowcem Vatnajökull, było najbardziej surrealistycznym doświadczeniem w życiu. Wielkość krystalicznych jaskiń jest różna, bywa, że niektóre jaskinie maja po kilka metrów wysokości i nawet kilkaset metrów długości. Najbardziej znaną jaskinią lodowcową na świecie jest jaskinia Kverkfjoll na Islandii, została uformowana przez ciepłą wodę z gorących źródeł geotermalnych i znajduje się w północnej części Lodowca Vatnajokull.

 Wybór jaskini zależy od dostępności w danej chwili i zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Kierowca zdecyduje do której jaskini się uda, starając się przy tym podjechać jak najbliżej do wyznaczonego miejsca, co nie wyklucza trekingu w celu penetracji jaskini.

TERMIN: dostępne od listopada do marca
GODZINY ROZPOCZĘCIA: 9:00 & 13:30
CZAS TRWANIA: od 3 do 5 godzin
ILOŚĆ OSÓB: min 2
CENA: 20.000-30.000isk 
MIEJSCE ZBIÓRKI: Parking przy Lodowcowej Lagunie, opcjonalnie Park Narodowy Skaftafell.
CENA ZAWIERA:

transport do jaskini lodowcowej, opiekę polskiego przewodnika, sprzęt niezbędny do penetracji jaskini (kask, latarka, raki, czekan).

REGULAMIN I WARUNKI WYJAZDU:

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy wycieczki z powodu pogody lub innych czynników od nas niezależnych!!

 

Uwaga: Wszystkie wycieczki piesze są podejmowane na odpowiedzialność uczestników. Islandia4u nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypadki, które są spowodowane przez swoich klientów. Każdy uczestnik wyprawy przed rozpoczęciem podróży jest zobowiązany do podpisani klauzuli stwierdzającej, że zdaje sobie sprawę z podejmowanego ryzyka podczas wyjazdu!

bottom of page