top of page
Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie przejechanych kilometrach – Tim Cahill

Þórsmörk - Kraina Bogów

O WYJEŹDZIE:

   ”Lasy Thora”, bo tak w wolnym tłumaczeniu należy rozumieć tą nazwę, dla jednych jest tylko grzbietem górskim, rozciągającym się ok. 150 km na południowy – wschód od Reykjaviku pomiędzy trzema lodowcami, dla innych to cała piękna dolina, wyrzeźbiona przez dawne, potężne lodowce, pokrywające islandzki interior. W dolinie rzeki Krossá, zamkniętej pomiędzy lodowcami panuje szczególny mikroklimat, cieplejszy niż w pozostałej południowo-zachodniej części wyspy, sprzyjający wegetacji roślin.

SZCZEGÓŁY WYJAZDU:

   Tą niezwykłą wycieczkę rozpoczynamy przemierzając płaskowyż Hellisheiði, miasteczko Hveragerði położone w malowniczej dolinie, oraz miasteczka Selfoss, Hella i Hvollsvollur. Główną atrakcją jest Þórsmörk, znany również jako "Lasy Thora", rezerwat przyrody pomiędzy górami, potężnymi rzekami glacjalnymi oraz trzema lodowcami, Myrdalsjokull, Eyjafjallajakull i Tindafjallajokull. Z tych powodów Þórsmörk często jest trudny do osiągnięcia.

Na terenie rezerwatu istnieje wiele małych wąwozów i dolin, które tworzą niekończące się możliwości dla miłośników pieszych wędrówek w otoczeniu natury. Zanim jednak dotrzemy do celu zatrzymamy się przy wodospadzie Seljalandsfoss gdzie woda spada z sześćdziesięcio metrowych klifów. Gdy świeci słońce, pojawiają się tęcze dając mu magiczny wygląd, a grzmiący dźwięk wodospadu gra w tle.

Kolejnym przystankiem na naszej drodze będzie niezwykły i zapierającym dech w piersiach kanion Stakkholtsgjá, na końcu którego ukazuje się niewielki wodospad.

Basar- ostatni postój, jeden z trzech kempingów w tej pięknej krainie. Ogrom przestrzeni zachęca do wędrówki w górę, skąd lepiej można podziwiać to co w dole, i to co jeszcze wyżej. Ponad obozowiskiem górują trzy przepiękne lodowce, które przykrywają drzemiące wulkany. Tym razem już pieszo przekroczymy wąską kładkę rozwieszoną nad rwącą rzeką Krossá zmierzając ku szczytowi Valahnúkur by nasycić się wspaniałymi widokami rozpościerającymi się dookoła szczytu. W drodze powrotnej do samochodu czeka nas relaksująca kąpiel w Þórslaug, małym, ciepłym basenie.

Dla zainteresowanych istnieje możliwość modyfikacji planu podróży w celu obejrzenia kraterów i pola lawy po ostatniej erupcji wulkanu Eyjafjallajokull w 2010 roku.

TERMIN: od maja do października
ILOŚĆ OSÓB: min 2, max 6
CENA:
CENA ZAWIERA:

transport na wyznaczonej trasie, opiekę polskiego przewodnika, ubezpieczenie, darmowy internet

CENA NIE ZAWIERA:

posiłku regeneracyjnego, ręcznika

REGULAMIN I WARUNKI WYJAZDU:

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy wycieczki z powodu pogody lub innych czynników od nas niezależnych!!

 

Uwaga: Wszystkie wycieczki piesze są podejmowane na odpowiedzialność uczestników. Islandia4u nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wypadki, które są spowodowane przez swoich klientów. Każdy uczestnik wyprawy przed rozpoczęciem podróży jest zobowiązany do podpisani klauzuli stwierdzającej, że zdaje sobie sprawę z podejmowanego ryzyka podczas wyjazdu!

bottom of page